Yazılıma Şimdi Başlasaydım…

Yazılıma Şimdi Başlasaydım…

·

2 min read

Merhabalar ben Buse Nur Çetin, beni tanımayanlarınız için kısaca kendimi tanıtmam gerekirse 19 yaşındayım ve bilgisayar programcılığı okuyorum. Yazılımla bilgisayar programcılığı sayesinde tanıştım diyebilirim.
Bugün, yazılıma şimdi başlasaydım neleri farklı yapardım bunlardan bahsetmek istiyorum.

1) Öğrenmeyi Öğrenmek

Beni uzun süredir takip edenler az çok bilir lisede tembel biriyken üniversiteye geçince, yazılımla uğraşmaya başlayınca çalışkan birine dönüştüm fakat öğrenmeyi öğrenme sürecimde devamlı aynı hataları yaptım. Herkesin farklı öğrenme yöntemleri vardır ama ben özellikle yazılıma başladığım ilk aylarda sadece video izlemekle yetindim dersem yeridir. Eğer yazılıma şimdi başlasaydım şuan yaptığım gibi video izleyip geçmek yerine bu işin mantığını çözmekle uğraşırdım. Farklı yöntemler dener ve aldığım sonuçlarla yazılım öğrenme sürecime devam ederdim. Yazılım 2–3–6 saatlik videolar izleyip öğrenilebilecek bir şey olsaydı emin olun herkes kolayca yazılımcı olabilirdi. Şuan eksikliğinden bahsettiğim şeyi tamamlamaya ve daha çok kodlama, pratik yapmaya çalışıyorum. Yazılıma şimdi başlasaydım kesinlikle öğrenmeyi öğrenmenin değerini bilirdim.

2) Disiplinin Temellerini Daha Sağlam Atmak

Kodlama yapmaya başladığımdan beri belli bir disiplinle her gün çalışarak kendimi geliştirmeye, kendimin en iyi versiyonu olmaya çalışıyorum ama yer/mekan ve zaman farklılığında disiplinimin temelleri yerinden oynuyor. Yazılıma şimdi başlasaydım bu temelleri daha sağlam atmaya çalışırdım, şuan hala bu alışkanlığı (disiplini) daha iyi bir hale getirmeye çalışıyorum.

3) Projeler Geliştirirken İşbirliği ve Proje Yönetimi Becerilerimi Geliştirme

Bugüne kadar pek çok proje geliştirdim fakat geçenlerde aslında hata yaptığımı farkettim çünkü tek bir yerde sıkışıp kalmışım gibi proje geliştiriyorum. Sadece arayüz kodluyorum ve backend’i geliştirmeye vakit ayırmıyorum. Bununla beraber başkalarıyla ortak proje yapmadığım için frontend/backend entegrasyonu ve proje yönetimi becerim yok denecek kadar az. Bu yıl bolca hackathonlara katılıp arkadaşlarımla proje geliştirmeye çalışacağım

4) Kendi Projelerimdeki Hataları Çözmek

Yazılıma şimdi başlasaydım kesinlikle kendi projelerimdeki hataları ya da eksikleri çözmek konusunda daha duyarlı olurdum. Yazılım sadece projeleri yapmak ve sunmaktan ibaret değil. Geçen sene yaptığım hataların başında kendi projelerimdeki hataları çözmemek geliyor. Eğer iyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız feedback’e açık olmanız gerekiyor, sonra hallederim dediğim pek çok hatayı ya da eksikliği görmezden gelmek ve kolaya kaçmakla hata yaptım, bu sene bu hatayı yapmamaya ve geri bildirimlere elimden geldiğince dikkat etmeye özen gösteriyorum.

5) Dokümantasyon Okumayı Öğrenmek

Dokümantasyonun ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyordum ama dokümantasyon okumaya üşeniyordum onun yerine direkt pratik yapmaya geçiyordum. Yazılıma şimdi başlasaydım dokümantasyon okumanın değerini bilirdim. Dokümantasyon okumak şuan benim için çok da kolay bir şey değil ama direkt pratiğe geçmek yerine dokümantasyon okuyunca hem yazdığım kodları daha iyi anlıyorum hem de neyi niye yaptığımı daha net görüyorum.