Yeni Yazılımcı — Bilgisayar Programcılığı Okunur Mu?

Yeni Yazılımcı — Bilgisayar Programcılığı Okunur Mu?

·

6 min read

Bu yazıda üniversite sınavı yaklaşırken hala alanında karar verememiş, kafa karışıklığı yaşayan veya gitmek istediği alana puanının yetmeyeceğini düşünüp endişelenen arkadaşlar için 2 dönemdir okumakta olduğum bilgisayar programcılığı bölümünü anlatacağım. Bilgisayar programcılığı okunur mu? Ben niye bu bölümü okuyorum? Niye okunur? Bilgisayar mühendisliğinden farkları neler? Avantajı nedir? Dezantajı nedir? gibi konulara değiniyor olacağım.

Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Bilgisayar programcılığı nedir sorusuyla yazıya giriş yapmak istiyorum. Bilgisayar programcılığı bölümü, bilgisayar programlama ve yazılım geliştirme konularında eğitim veren bir önlisans bölümüdür. Bölümde genellikle programlama dilleri, algoritma ve veri yapıları, grafik ve animasyon, veritabanı yönetimi, web programlama, mobil programlama, yapay zeka, bilgisayar ağları, iş ingilizcesi gibi konular ele alınır.

Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunları, yazılım geliştirme firmaları, teknoloji şirketleri, bankalar, telekomünikasyon şirketleri, kamu kurumları ve özel sektörde birçok farklı pozisyonda iş bulabilirler. Ayrıca, bölüm mezunları kendi yazılım projelerini hayata geçirerek girişimci de olabilirler. Bu bölüm Türkiye’de giderek popüler hale gelmektedir ve mezunlarına yüksek iş olanakları sunmaktadır. Özellikle 2 yıllık eğitim hayatınız boyunca yatmak yerine kendinizi geliştirmeye odaklanırsanız hem iş fırsatları hem de yaptığınız projelerle 2 yıl sonunda geçiminizi sağlayacak bilgi ve deneyim düzeyine gelebilirsiniz.

Ben Niye Bilgisayar Programcılığı Okuyorum?

Liseden beri yazılım mühendisi olma hayaline sahipken ne kendimi geliştirme ne sınava çalışma adına hiçbir şey yapmadım. Üniversite sınavına 1 ay kala çalışmaya başlayınca haliyle yazılım mühendisliği bölümünü kazanamama ihtimaline karşı kendime yedek planlar oluşturdum. Bu yedek planlardan ilki bilgisayar programcılığı bölümüydü. Sonuçlar açıklanınca ne bilgisayar ne yazılım mühendisliğini kazanamadığımı farkedip bilgisayar programcılığı bölümü ve bu eğitimi veren üniversiteleri araştırmaya başladım. Bölüm hakkında çok kötü şeyler okusam da kendi çabam ve disiplinimle herhangi bir okulda başarılı olabileceğimin bilincindeydim bu yüzden seçimlerimi yaptım ve Adnan Menderes Üniversitesi’nde bilgisayar programcılığı okumaya başladım.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Okunur Mu?

Henüz 1. senemi tamamlamış olmama rağmen harika hocalarla tanıştım. Yeri gelmişken burdan her soruma usanmadan cevap veren Gizem Gürel Dönük hocama, tüm projelerimi sıkılmadan inceleyen Mehmet Can Hanaylı hocama ve bir türlü projelerimin hızına yetişemeyen canım hocam Taner Karataş’a bana kattıkları her şey için, eğitim hayatıma pozitif anlamda destek oldukları için çok teşekkür ederim.

İlk dönem HTML, CSS, C#, Adobe Photoshop, SEO, 3 Boyutlu Modelleme, Arduino gibi dersler aldım. C# dışında hepsini fazlaca sevdiğimi ve bu dersler sayesinde bölüme kolayca alışabildiğimi eklemek isterim. Bu dönem de henüz çoğuna katılmaya fırsat bulamamış olsam da harika dersler alıyoruz. Tabi hocalarınızın desteği ve dersler sizi bir yere kadar ilerletebilir, çok daha iyi olmak, çok daha fazla çalışmak ve gerçekten bir şeyler başarmak için okul müfredatının dışına çıkmak zorundasınız.

Şimdiye kadar ki deneyimlerime dayanarak en azından kendi okuduğum üniversite için bu bölümün okunabileceğini hatta okunması gerektiğini söylemek istiyorum, şiddetle tavsiye ederim diyebilirim. Hem programcılık, hem bildiklerini size aktarabilen hem de gerek teknik gerek sektörel alandaki deneyimleriyle sizi aydınlatan hocalarınız olduğu sürece her bölümü okumak kolay, bilgisayar programcılığını okumanın kolay olduğu gibi.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Avantajları

2 senelik bir bölüm olmasına rağmen bu alanda iyi bir eğitim veren bir üniversiteye giderseniz, müfredatında dışına çıkarak kendinizi geliştireceğiniz takdirde 2 senenizi dopdolu geçireceğinizi garanti ederim. Eğitim programı hayli dolu ve bölümde sadece programcılık dersleri değil bunların yanında 3 Boyutlu Modelleme, Arduino ve Grafik Animasyon gibi dersler de alacağınızdan kendinizi çok çeşitli geliştirme olanağı sunan bir bölüm.

Yukarıda da belirttiğim gibi kendinizi geliştirdiğiniz takdirde 2 sene sonunda iş bulmanız hayli kolay olacak en güzel ve can alıcı avantajlarından biri bence bu.

Diğer bölümlerde olduğu gibi bilgisayar programcılığı bölümünde de network sahibi olabilirsiniz. Size tavsiyem özellikle ilk döneminizde tanışabileceğiniz kadar çok yazılım alanında ilerlemiş ya da ilerleme azmine sahip olan insanlarla tanışın, arkadaşlık kurun. Katılabileceğiniz kadar çok yazılım etkinliği, meetleri, kulüplerine katılın. Kendi deneyimimi baz alacak olursam heniz ilk dönemden, kendini geliştirmeye istekli insanlarla tanışıp arkadaş olmam hem derslerim hem de kendimi geliştirme hırsım konusunda bana fazlaca yardımcı oldu. Sadece kendi sınıfımdakilerle değil 2. sınıftaki insanlarla tanışıp konuşmak, onlardan teknik bilgi almak da bir o kadar değerliydi.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Dezantajları

Bana göre bu bölümün en dezantajlı noktası sadece 2 sene olması. 4 senelik bir bölüm olsaydı yazılım ve bilgisayar mühendisliği bölümünden çok daha fazla rağbet görürdü diye düşünüyorum. Öğrenmek ne kadar ömür boyu süren bir süreç olsa bile sadece 2 sene eğitim aldığımız için bu süreç içinde öğrenebileceklerimiz maalesef 4 senelik bölümlere göre çok kısıtılı.

Bununla birlikte yoğun fakat hayli faydalı olan eğitim programı beni yormamış olsa da sizi yorabilir. Bilgisayar programcılığı bölümüne gitmek istiyorsanız veya gidecekseniz, eğitim göreceğiniz üniversitenin programını incelemenizi tavsiye ederim. Bu programa bakarak üniversitenin size ne kadar uygun olup olmadığını, programın kişisel gelişim programınıza ne kadar uygun olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Bilgisayar programcılığı özellikle son yıllarda hayli popüler olan bir bölüm olduğu için kendinizi geliştirmezseniz, sadece dersleri geçme odaklı 2 senenizi boşa harcarsanız mezun olduktan sonra torpiliniz yoksa maalesef sektörde ne yer ne iş bulabilirsiniz bu yüzden bölüme başladığınız günden itibaren kendi disiplininizi oluşturup çalışmaya başlamanız gerekiyor. Unutmayın, sizin rakipleriniz sadece sizinle aynı bölümü okuyanlar değil aynı zamanda global olarak programcılık sektörüne giriş yapan yaşıtlarınız, küçükleriniz, büyükleriniz, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği okuyan arkadaşlarınız. Bölümünüzde okuyanları değil sizden çok daha iyi olanları rakibiniz olarak görürseniz hem daha hızlı hem daha hırslı bir şekilde gelişip öğreneceksiniz.

Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı Ne?

  1. Bilgisayar programcılığı bölümü 2 yıllık bir programdır ve önlisans bölümüdür, bilgisayar mühendisliği bölümü ise 4 yıllık bir lisans programıdır.

  2. Bilgisayar programcılığı bölümü öğrencileri daha az matematik dersi alırlar ve daha çok yazılım geliştirme ve veritabanı yönetimi gibi konulara odaklanırlar. Bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencileri ise daha fazla matematik, fizik, elektronik ve diğer teknik konulara ağırlık verirler.

  3. Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olan öğrenciler genellikle “Tekniker” önlisans derecesi alırlar. Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler ise “Bilgisayar Mühendisi” olarak lisans derecesi alırlar.

  4. Bilgisayar programcılığı bölümü daha çok yazılım geliştirme ve kodlama üzerine odaklanırken bilgisayar mühendisliği bölümü bilgisayar sistemlerinin tasarımı, donanımı, yazılımı ve ağları gibi daha geniş bir yelpazede bilgi verir, 4 yıllık bir lisans bölümü olmasından da dolayı daha geniş ve dolu bir eğitim programı vardır.

  5. Bilgisayar programcılığı bölümü öğrencileri veri yapıları, algoritmalar, programlama dilleri, veritabanları ve web programlama gibi konularda derinlemesine bir eğitim alırken bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencileri elektronik devreler, dijital sistemler, veri iletişimi, işletim sistemleri, veri tabanı sistemleri ve yazılım mühendisliği konularında daha kapsamlı bir eğitim alırlar.

  6. Bilgisayar programcılığı bölümü öğrencileri yazılım geliştirme konusunda daha pratik beceriler kazanırken bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencileri, donanım ve yazılım arasındaki etkileşimleri daha iyi anlarlar bu alanda çok daha kapsamlı bir eğitim alırlar.

Bilgisayar Programcılığı Okuyacaklara Tavsiyeler

Henüz eğitimimi tamamlamadığım için bu bölümü yazıp yazmamak arasında çok kararsız kaldım fakat her ne kadar fazla olmasa da şuana kadar edindiğim deneyimlerden yola çıkarak ufak tefek birkaç tavsiye vermek istiyorum.

Öncelikle hocalarınızın yakasına yapışın, onlar bilgi ve kaynağı bu kaynağı sömürmeden bu kaynaktan faydalanamdan okulun size katacağı çok bir şey yok. Ders dışında da sohbet etmekten anlamadığınız, bilmediğiniz konularda soru sormaktan çekinmeyin. Müfredat dışında çalışırken karşılaştığınız sorunlar veya yol haritası konusundaki sorularınız için de hocalarınıza danışabilirsiniz ne kadar nitelikli cevaplar alacağınız hocadan hocaya değişse de birçoğunun size yardımcı olabilecek bilgi ve deneyime sahip olacağını umuyorum.

Sadece derslere çalışır ve dersler dışında kendinizi geliştirme yönünde bir adım atmazsanız daha önce birçok kez değindiğim gibi ne bu bölümün ne hocalarınızın ne de alacağınız diplomanın bir değeri olmayacaktır.

Bununla birlikte bilgisayar programcılığı bölümünü tamamlamak için 1 ay staj yapmanız gerekiyor. Staj yeri bulma sürecinde hocalarınızdan yardım alabilir, CV, staj yeri gibi konularda tavsiyelerini isteyebilirsiniz. Bana bu konuda hayli yardımcı olan Taner Karataş ve Gizem Gürel Dönük’e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Tüm bunları yaparken üniversite hayatınızın keyfini çıkarmayı ve belki de ömür boyu sürecek sağlam dostluklar kurmayı unutmayın. Çevrenizi vizyon sahibi arkadaşlarla doldurun, eğlenin.