Yeni Başlayanlar İçin Yazılım Kariyeri: Geç Mi Kaldın?

Yeni Başlayanlar İçin Yazılım Kariyeri: Geç Mi Kaldın?

May 5, 2023·

2 min read

Sık sık gerek Twitter'dan gerek diğer sosyal medya hesaplarımdan aldığım "Geç mi kaldım? Şimdi başlasam olmaz mı? Treni kaçırdık mı? Kendimi çok geç kalmışım gibi hissediyorum, gerçekten yapabilir miyim?" sorularına cevaben böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

Sana geç kaldığını düşündüren şey yaşın olabilir, yaşıtlarının senden çok daha iyi olduğunu düşünmen olabilir, senden yaşça çok daha küçük insanların yaptıklarını görüp demoralize olman olabilir. Kendimden örnek verecek olursam, bazı yaşıtlarımın benden çok daha iyi, bilgili ve deneyimli olması zaman zaman beni demoralize etse de hala onlar ve benim aramda hiçbir farkın olmadığı ve bir gün onlardan daha iyi olacağım düşüncesiyle kendimi motive ediyorum diyebilirim.

Peki gelelim asıl soruya. Geç mi kaldın? Şimdi başlasan olmaz mı? Hayır hiçbir şey için geç kalmadın ve hemen başlaman gerekiyor. Yazılım sektörü gün geçtikce daha fazla büyüyor ve daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyuyor. Çok basit bir örnek vermem gerekirse henüz bu sektörde 6 aydır kodlama yapan biri olarak 4 kez iş teklifi aldım. Peki gerçekten tren kaçmış olsaydı bu mümkün olabilir miydi? Kafandaki soru işaretleri, belirsizlikler ve kendine koyduğun engellerle savaşmayı bırakıp hemen bugün başlaman gerekiyor. Rakiplerin senin gibi kendi düşünceleriyle değil daha fazlasını yapmak için kendi iradeleriyle savaşıyor.

Sana geç kaldığını hissettiren şey yaşın olabilir. Birkaç örnek vererek bu düşünceni değiştirmeyi umuyorum. Walmart'ın kurucusu Sam Walton 44 yaşındayken ilk Walmart mağazasını açtı. McDonalds restoran zincirinin sahibi olan Ray Kroc 52 yaşındayken McDonalds'ı satın aldı. KFC kurucusu olan Harland Sanders 65 yaşındayken emekli olmuştu ve kendi restoranını açarak başarılı bir iş adamı haline geldi. Ford Motor Company'nin kurucusu Henry Ford 40 yaşından sonra Ford'u kurdu. Harry Potter kitap serisiyle ünlenen yazar J.K. Rowling 32 yaşındayken ilk kitabını yayınladı. Peki tüm bu insanlar 40'lı yaşlarından sonra geç mi kaldım? Şimdi başlasam olmaz mı? sorularıyla potansiyellerini yok etselerdi bu başarılara ulaşabilirler miydi? Özellikle geç yaşta büyük işler yapmış insanları örnek verdim ki siz de yaşınıza rağmen hala bir şeyler başarabileceğinizi unutmayın. Yaşınız, bundan sonraki hayatınızı veya kariyerinizi olumsuz anlamda etkileyemez.

Geç kalmış gibi hissetmeniz gayet normal fakat bu düşüncenizin ilerleme sürecinizi etkilemesine izin vermeyin. Kendinizi, yaşıtlarınız veya sizden yaşca küçük olanlarla kıyaslamak yerine dünkü halinizle kıyaslayın. Bugün dünden daha iyiyseniz şimdiden bir şeyler başarmış sayılırsınız. Siz kendinize inanmazsanız çevrenizdeki herhangi biri niye inansın? Çalışmaya başlayın, olumsuz düşüncelerinizin sizi engellemesine izin vermeyin.

Jane Fonda'nın dediği gibi:

Hiçbir şey için geç değildir. Ne hayatınızı değiştirmek için, ne de mutlu olmak için.

Ayrıca Tolstoy bisiklet sürmeyi 67 yaşında öğrenmiştir. Bugün "Tolstoy'un Bisikleti" diye bir kavram vardır ve hiçbir şey için geç değildir anlamına gelir.